Ana içeriğe atla

Yabancı Dil Sınavları

YABANCI DİL SINAVLARI

 

 • Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı olan lisans programlarına kayıt yaptıran öğrencilerin "Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı" 14 Eylül 2023 tarihinde yapılacaktır. Bu sınavdan 40/100 ve üzerinde alan öğrenciler, 18-19 Eylül 2023 tarihlerinde Yabancı Dil Yeterlilik Sınavına (YDYS) girerler. YDYS’de, kayıtlı oldukları programa göre yeterli puanı alan öğrenciler lisans eğitimlerine başlarlar. Yeterli puanı alamayan öğrenciler bir eğitim-öğretim yılı boyunca İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimi görürler. 
 • Yabancı Dil Seviye Tespit sınavına katılım zorunludur.
 • Öğrenim dili Türkçe olan lisans programlarında Yabancı Dil Hazırlık Programı isteğe bağlıdır. İsteğe bağlı yabancı dil hazırlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin Üniversiteye kaydını yaptırdığı tarihte Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na bir dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. İsteğe bağlı Hazırlık Sınıfına başvuran öğrencilerin 14 Eylül 2023 tarihinde yapılacak Yabancı Dil Seviye  Tespit Sınavına girmeleri gerekir.
 • Öğretim dili Türkçe olan programlara yerleşen ve "Zorunlu İngilizce" derslerinden muaf olmak isteyen öğrencilerimiz için 20 Eylül 2023 tarihinde Yabancı Dil Muafiyet Sınavı planlanmıştır. Bu sınava girerek sınavda 60-69/100 arası not alan öğrenciler sadece Yabancı Dil I dersinden A harf notu ile, 70/100 ve üzeri alan öğrenciler ise Yabancı Dil I ve Yabancı Dil II derslerinden A harf notu ile muaf olur.
 • Sınav planlamaları için https://ydb.iku.edu.tr web sitesinin ana sayfasında bulunan “Haberler” bölümünü takip edebilirsiniz.

T.C. İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ 
YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ 
2023-2024 YABANCI DİL SEVİYE TESPİT (YDSTS) , YABANCI DİL YETERLİLİK (YDYS) VE YABANCI DİL MUAFİYET SINAVLARI (YDMS) TAKVİMİ

 

TARİH SINAV
14 Eylül 2023 Güz YY Öğretim dili İngilizce olan Lisans programlarına yeni kayıt yaptıran öğrenciler için Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (YDSTS)
Sınav planlamaları için https://ydb.iku.edu.tr web sitesinin ana sayfasında bulunan “Haberler” bölümünü takip edebilirsiniz.
18 Eylül 2023 Güz YY Öğretim dili İngilizce olan Lisans programlarına yeni kayıt yaptıran öğrenciler için Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (YDYS)
i) 14 Eylül 2023’te yapılacak olan YDSTS’den 40/100 ve üzeri puan alan tüm öğrencilerin katılmak zorunda olduğu YDYS’nin 1. Oturumu (Yazılı)
Sınav planlamaları için https://ydb.iku.edu.tr web sitesinin ana sayfasında bulunan “Haberler” bölümünü takip edebilirsiniz. Her iki (yazılı ve sözlü) oturuma da katılım zorunludur.
19 Eylül 2023

Güz YY Öğretim dili İngilizce olan Lisans programlarına yeni kayıt yaptıran öğrenciler için Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (YDYS)
i) 14 Eylül 2023’de yapılacak olan YDSTS’den 40/100 ve üzeri puan alan tüm öğrencilerin katılmak zorunda olduğu YDYS’nin 2. Oturumu (Sözlü)
Sınav planlamaları için https://ydb.iku.edu.tr web sitesinin ana sayfasında bulunan “Haberler” bölümünü takip edebilirsiniz. Her iki (yazılı ve sözlü) oturuma da katılım zorunludur.

20 Eylül 2023

Güz YY Öğretim dili Türkçe olan Önlisans ve Lisans Programlarına yeni kayıt yaptıran öğrenciler için Yabancı Dil Muafiyet Sınavı (YDMS)
Sınav planlamaları için https://ydb.iku.edu.tr web sitesinin ana sayfasında bulunan “Haberler” bölümünü takip edebilirsiniz.

Tüm sınavlar yüz yüze yapılacaktır. Sınav oturum planları ile ilgili detaylı bilgi için Yabancı Diller Bölümü (https://ydb.iku.edu.tr/) web sitesinde yayınlanan “Haberler” alanını takip ediniz.

Sınavlara Girecek Öğrencilerin Dikkatine!

 1. Sınav öncesinde, Sınavı Örneklerini incelemenizi tavsiye ederiz.
 2. Sınava girmeyen öğrenciler, sınavdan başarısız sayılır. YDYS ve YDMS’nin mazeret sınavı yoktur.
 3. İngilizce Hazırlık hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.
 4. Öğretim Dili Türkçe Programların sınav süreçlerine ilişkin detaylı bilgi için tıklayınız.
 5. İngilizce Hazırlık Sınıfı hakkında sıkça sorulan sorular için tıklayınız.
 6. İngilizce Hazırlık Sınıfı hakkında faydalı bilgiler için tıklayınız.
Ana Sayfa